2125/​7100

Maske, udskåret træ, sort, rødt og hvidt pigment, hår, fjer, monteret med dragt af flettet natur fiber. Songye Kifwebe, D. R. Congo. H. 53.

Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling. Monteret på jernstang.

Tribal art, 27. juni 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag