2125/7100
Maske, udskåret træ, sort, rødt og hvidt pigment, hår, fjer, monteret med dragt af flettet natur fiber. Songye Kifwebe, D. R. Congo. H. 53.
Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling. Monteret på jernstang.
Tribal art, 27. juni 2021
Vurdering
Hammerslag