Lauritz Prior (f. Stege 1840, d. København 1879)
Dansk malerkunsts fader, C. W. Eckersberg med palet og pensler. Sign. L. Prior 2. October 1862. Statue af patineret gips. H. 93.
Ribe Kunstmuseum og Ny Carlsberg Glyptotek ejer identiske værker.
Mindre aldersslitage, bl. a. mindre afslag og afskalninger. Ikke oprindelig tilhørende pensler.
Ældre malerier og møbler, 16. december 2013