2348/946
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skab af palisander, front med to låger bag hvilke flytbare hylder. Udført hos Søborg Møbler. H. 66. B. 100. D. 46.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. november 2023
Vurdering
Hammerslag