2049/672
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
To figurer og en vase af stentøj. Vase med indridset dekor i relief, dekoreret med grågrøn og brun glasur. Figurer modelleret i form af liggende dådyr og liggende kid. Figurer dekoreret hhv. med gråbrun og lys grøngrå glasur. Sign. monogram og hhv. 72, 316 og 16. H. 8,5–15. (3)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag