2049/​672

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

To figurer og en vase af stentøj. Vase med indridset dekor i relief, dekoreret med grågrøn og brun glasur. Figurer modelleret i form af liggende dådyr og liggende kid. Figurer dekoreret hhv. med gråbrun og lys grøngrå glasur. Sign. monogram og hhv. 72, 316 og 16. H. 8,5–15. (3)

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 1. december 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK