1408/859
Peder Moos, skole (f. Nybøl 1906, d. Bredebro, Tønder 1991)
To amagerhylder af massiv teak med afrundede profiler, hver med to hylder. H. 52. B. 77. D. 12 og H. 50. B. 56. D. 9,5. (2)
Litteratur: Dansk Kunsthaandværk no. 7–8, 1960. Lignende afbildet s. 186. Udført af ukendt elev på snedkerskole, hvor Moos underviste.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2014
Vurdering
Hammerslag