2110/​288

Dansk tapriffel M/1848 nr. 1850–297 i dårlig stand mærket 6 L. IB. 2C. 17 på venstre kammerende. Ladestokken er mærket 1850–1864 samt 17. L. I. B. 4C. 98. Piben riflet og i fuld længde. Dertil en usigneret messingmonteret civil jagtriffel omkring 1840 med ca. 73 cm. lang ottekantet pibe i kaliber ca. 16 mm. riflet med 8 riffelgange. (2)

Alt jern rustpræget. Tapriflen mangler 2 skæfteringe, viseeret, haneskruerne, låseskruerne, pistonnen samt svansskruebladets skrue. Jagtriflen har beskadiget låseskrue og større stykke af forskæftet mangler på venstre side.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

22 bud

(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK