Dansk tapriffel M/1848 nr. 1850–297 i dårlig stand mærket 6 L. IB. 2C. 17 på venstre kammerende. Ladestokken er mærket 1850–1864 samt 17. L. I. B. 4C. 98. Piben riflet og i fuld længde. Dertil en usigneret messingmonteret civil jagtriffel omkring 1840 med ca. 73 cm. lang ottekantet pibe i kaliber ca. 16 mm. riflet med 8 riffelgange. (2)
Alt jern rustpræget. Tapriflen mangler 2 skæfteringe, viseeret, haneskruerne, låseskruerne, pistonnen samt svansskruebladets skrue. Jagtriflen har beskadiget låseskrue og større stykke af forskæftet mangler på venstre side.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021
22 bud