Foto endnu ikke klar
891/​1437

Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)

“Opstilling. Opsats, hvid kande og en serviet. Blå baggrund”, 1932–33. Sign. på bagsiden VL. Olie på lærred. 81×66. Monteret i original listeramme med rester af kunstnerens bemaling.

Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns: “Lundstrøm”, København, 1988 (1978), nr. 249. Udstillet: “Udvalg af Bortlodningsindkøb 1925–35”. Udstillet: Kunstforeningen, København, sept. - okt. 1937, kat. nr. 37. Udstillet: Udvalg af de sidste 25 års indkøb, Kunstforeningen, København, sept. - okt. 1952, kat. nr. 19 (stemplet på bagsiden). Proveniens: Kunstforeningen, København (stemplet på bagsiden: “Købt af Kunstforeningen 1935”). Proveniens: Læge Niels Th. Blegvad / Fru Jytte Høeg-Guldberg. Siden nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

800.000–1.000.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK