Ubekendt maler, 19. årh.s midte
To portrætter af siddende kvinder. Usigneret. Olie på lærred. Hver 28 × 23. (2).
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 327, 1946 nr. 482. Bruun Rasmussen auktion 1621, 2016 nr. 33.
Retoucheringer. Mindre afskalninger. Krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020