2050/​194

Tre små italienske bægre af sølv, konisk form, med påsatte hanke. Napoli 1832–1872. H. 4 cm. Samt et tysk trompetformet bæger. 19. årh. H. 5,5 cm. Vægt 94 g. (3+1)

Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede antikviteter i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.

Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag