1803/​1512

Fransk terrin, fad, tallerken og to skåle af fajance, dekorerede i pink. Strasbourg. 19.-20. årh. Terrin H. 20. L. 30. Diam. 20–34. (5)

Terrin med gennemgående revne og mindre kanthak, glasur afslag på hank. Skåle med gennemgående revne, kanthak og glasurafslag. Fad med krakeleringer.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag