2048/15
Dansk barok nålepunslet bæger af sølv med kartouche hvori bladvinget, initialer CJK, HEDB samt datering 1684. Mester antagelig Jørgen Stilche, København 16??. H. 12,5 cm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Punslet med initialer og datering. Buler ved fodrand.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud