1946/​556

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK-61”. Kvadratisk sofabord med stel af stål, top af hvid flintrullet marmor. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1985 og 2019. H. 33. L. 80. B. 80.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med nogle ridser og mærker. Ny plade af hvid flintrullet marmor, stemplet hos Fritz Hansen, 2019. Stel udført og mærket hos Fritz Hansen, 1985.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK