Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
I barnekammeret. Et barn ved en barnestol. Sign. J. P. Olie på lærred. 30×26.
Proveniens: Professor dr. med. Johs. C. Bocks dødboauktion Winkel & Magnussen 380, 1953 nr. 185.