2108/887
Dansk møbeldesign
Overpolstret øreklapstol med ben af mørkbejdset træ, betrukket med rødligt møbelstof. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag