2144/931
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grøn velour. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag