2005/790
Edward Hald (f. 1883, d. 1980)
Graal vase af klart glas indlagt med motiv af havplanter og fisk i grønt og sort glas. Sign. Edward Hald, Graal nr. 2058, Orrefors, 1945. H. 14.
Inderside med brugsspor og glaspest. Fodrand med enkelte minimale afslag.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud