865/​858

Johannes C. Bjerg (f. Ødis 1886, d. København 1955)

“Fløjne fugle. Stående nøgen kvinde”. Sign. Bjerg 43. Stemplet Ib Rathje. Sort- og grønpatineret bronze. H. 54.

Litteratur: Gengivet og omtalt i Kresten Bjergs fortegnelse over Johannes C. Bjergs værker på www.johannesbjerg.com.

En lignende skulptur findes på Statens Museum for Kunst inv. nr. KMS6107.

Moderne malerier & grafik, 8. juni 2016

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK