Johannes C. Bjerg (f. Ødis 1886, d. København 1955)
“Fløjne fugle. Stående nøgen kvinde”. Sign. Bjerg 43. Stemplet Ib Rathje. Sort- og grønpatineret bronze. H. 54.
Litteratur: Gengivet og omtalt i Kresten Bjergs fortegnelse over Johannes C. Bjergs værker på www.johannesbjerg.com.
En lignende skulptur findes på Statens Museum for Kunst inv. nr. KMS6107.
Moderne malerier & grafik, 8. juni 2016