1948/​87

To kinesisk tepotter af tin, den ene udformet som en fisk, øjne af glas, håndtag af hvid stenart. Mærket Chaoyang Yanyihe, republik. H. 16 cm. Derudover en tepotte støbt med bladværk, prydet med halvædelstene, hanke af bronze. H. 9 cm. (2)

Tepotte med halvædelstene mangler låget. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag