2440/236
Carl Thomsen (f. København 1847, d. sst. 1912)
Portræt af en ung kvinde kjole siddende i læselampens skær. Usigneret. Olie på træ. 45×34.
Enkelte minimale overfladiske ridser.
Vurdering