1927/​8

Et par armstole af mahogni, prydet med skæringer, i form af sfinkser og akantus, forben med messinghjul. Antageligt udført hos Georg Kofoed Møbeletablissement. 20. årh. (2)

Ridser og mærker. Brugsslitage. Betræk med enkelte pletter.

Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK