2027/812
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Standerlampe af eg, monteret med plisseret skærm af hvid akryl. Udført hos Le Klint. H. inkl. skærm. H. 158.
Let brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag