2415/​131

Senempire kaminur i kasse af mahogni og forgyldt bronze, timekrans af hvid emalje med sorte romertal, fritsvingende regulator pendul. 19. årh.s begyndelse. H. 54. B. 29. D. 17.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger. Små afslag på fineren.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag