2124/834
Niels Rasmussen Thykier (f. Grenaa 1883, d. Bagsværd 1978)
“T3 minor”. Bordlampe af patineret messing, gennemgående afbryder. Skærm af plastik med brodering. Udført hos Thykiers Lampefabrik, 1930'erne. H. 47.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Afslag på bakelit på afbryder. Ledningsaflaster mangler. Skærmen er ikke original. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud