2032/847
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Panthella”. Standerlampe af hvidlakeret metal og hvid akryl. Tegnet 1971. Udført hos Louis Poulsen. H. 128,5.
Litteratur: Verner Panton, “The collected works”, s. 293.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Gulnet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag
30 bud