2031/756
Dansk snedkermester
Kommode af cubamahogni med stiliserede ben. Front med tre profilerede skuffer med sortlakerede greb. Udført 1920erne. H. 80. B. 92. D. 44,5.
Fremstår med brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Ene top kant med finér afslag og revne. Top med varmemærker og skjolder. Inderside af skuffer med nogle tørrevner.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag