2031/​756

Dansk snedkermester

Kommode af cubamahogni med stiliserede ben. Front med tre profilerede skuffer med sortlakerede greb. Udført 1920erne. H. 80. B. 92. D. 44,5.

Fremstår med brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Ene top kant med finér afslag og revne. Top med varmemærker og skjolder. Inderside af skuffer med nogle tørrevner.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK