Russisk juvelér, 19. årh.s midte
Russisk diamantarmring af 14 og 18 kt. guld og sølv, prydet med talrige old mine-cut diamanter, armringen af guld graveret med stiliseret bladværk i forløb med central top af sølv, dekoreret med diamanter, monteret med sikkerhedskæde. Tilsyneladende ustemplet. Rusland, 19. årh.s midte. Diam. ca. 6 cm.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020