Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
Figurstudie til “Jomfru Charlotte Dorothea Biehl” fra 1874. Usigneret. Bly på papir monteret i passepartout. Bladstørrelse 16,5×10,5. Uindrammet.
Proveniens: Foræret til Inspektør Truelsen af Arnbaks Kunsthandel i 1936 (brev medfølger).
Papiret er gulnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
25 bud