2432/797
Poul Cadovius (f. 1911, d. 2011)
“Governor”. Rektangulært sofabord af palisander med medeben, top med ternet mønster. Model FD 514. Udført og mærket hos France & Søn. H. 49. L. 130. B. 65.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Kanthak/afslag.
Moderne kunst og design, 6. august 2024
Vurdering
Hammerslag