861/​5

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Købt af Kunstmuseet Brundlund Slot.

Portræt af Adam Oehlenschläger i tilknappet sort frakke med miniatureordener og sort vest. Hvidt halsbind bundet i sløjfe. Sign. på stoleryggen Iensen 1834. Olie på lærred. 26,5×22,5.

Sigurd Schultz' fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 240.

Udstillet: København, “Rådhusudstillingen af Dansk Kunst indtil 1890”, 1901 nr. 750. Bakkehusudstillingen 1902 nr. 71.

Litteratur: Omtalt i Baronesse Stampes erindringer om Thorvaldsen, København 1912 s. 43 (afbildet). Baronessens erindringer blev på grundlag af efterladte optegnelser udgivet af barnebarnet Rigmor Stampe (1850–1923) i 1912.

Proveniens: Museumsinspektør Chr. Axel Jensen, Nationalmuseet, København (1932). Bruun Rasmussen auktion 293, 1973 nr. 112 afb. s. 13.

Adam Oehlenschläger regnes for Danmarks første store romantiske forfatter. Hans mest berømte værker er Danmarks nationalsang “Der er et yndigt land” og digtet “Guldhornene”, dateret 1802, der regnes for at være det værk, der varsler romantikkens indmarch i Danmark.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK