Karl Jensen (f. Holstebro 1851, d. Hillerød 1933)
Interiør fra Valdemarssalen på Frederiksborg Slot med åben dør ud mod loggiaen. Sign. K. J. 1907. Olie på lærred. 33×43.
Litteratur: Hanna Nielsen, “I skyggen af de andre. Maleren Karl Jensen 1851–1933”, 1995, nr. 208, omtalt s. 91, illustreret s. 89.
Udstillet: “Chr. Clausen og Karl Jensen”, Winkel & Magnussen, 1907 nr. 45. “Malende Kunstneres Sammenslutning”, Winkel & Magnussen, 1916 nr. 149. Holstebro Museum, “Karl Jensen udstilling”, 1995 nr. 208.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 485, 1986 nr. 84.
Minimale krakeleringer. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler (udskudt), 14. februar 2023
16 bud