919/​66

Karel van Mander III (f. Delft 1609, d. København 1670)

“Skaanske Grethe” i sort egnsdragt med store lukkespænder, hvid skjorte og hovedbeklædning. Betegnet på etiket på blændrammen No 77. Carl v. Mandern pinx. Betegnet “Skaanske Grethe temp: og kronet F3ii og C5i”. Olie på lærred. 78×61, Samtidig ramme.

Proveniens: Terkel Klevenfeldt (1710–1777), dennes auktion 1777. Her erhvervet af lensgreve Christian Frederik Holstein (1735–1799), Ledreborg.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK