2140/924
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Drejestol med stel af forkromet stål, betrukket i sæde og ryg med sort skind. Model ML 213. Udført hos Mikael Laursen. 1960'erne.
Litteratur: Mikael Laursen katalog, 1966, s. 11 og 12.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Porøs skum. En uoriginal knap.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag