2050/​135

Tysk renaissance bæger af sølv, let konisk, topkant graveret med arabesker, bundkant med bånd med romber. Bund graveret med initialerne ML. Mester Johan Jans. Hamborg bymærke 1628–1643. Vægt 120 g. H. 12 cm.

Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Større og mindre indtryk. Bulet topkant og fodstykke. Front senere graveret med ejerinitialer i bladkartouche.

Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

30 bud

(Autobud) 10.500 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK