2441/9073
Fransk konsolur indlagt med messing i Boulle maner, montering af forgyldt bronze, skive med plaketter af hvid emalje. Værket sign. Jacques Painier a Paris. Régence form, 19. årh.s anden halvdel. H. 142. B. 51. D. 45.
Brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul medfølger.
Vurdering