1823/878
Frits Schlegel (f. Frederiksberg 1896, d. Ordrup 1965)
“Byggemøbler”. Tre moduler af birk, bestående af to skabe, indvendig med hylder, skuffemodul samt sokkel. Formgivet 1932. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 63. B. 63. D. 42. Sokkel: H. 12. B. 185. D. 37. (4)
Skruer til fastgørelse af moduler.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, mindre hakker og skjolder.
Moderne kunst og design (udskudt), 7. juni 2018
Vurdering
Hammerslag
21 bud