904/​360

Bryllupsmedaille u. år (ca. 1697), usigneret sølvmedaille udført af Anton Meybusch til det tysktalende marked, Kold 159, 51 mm, 57,7 g, pudset - særdeles sjælden udgave af en af tidens populære “klukhønemedailler”

Quality

VF-F

Condition

Seller informs: I ordet und mangler noget ved u’et

Auction

Coin & medals, 2 November 2021

Category
Estimate

4,000 DKK

Sold

Price realised

8,500 DKK

21 bids

When Bidder Bid
8,500 DKK
8,000 DKK
7,500 DKK
7,000 DKK
6,500 DKK
6,000 DKK
5,500 DKK
5,000 DKK
4,800 DKK
4,600 DKK
4,400 DKK
4,200 DKK
4,000 DKK
3,800 DKK
3,600 DKK
3,400 DKK
3,200 DKK
3,000 DKK
2,900 DKK
2,800 DKK
2,500 DKK