2448/903
Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
“Kongeserien”. Et par bergerer med stel af bøg, sider og ryg med fransk flet, løse hynder med rødbrunt skind. Model 7701. Formgivet 1983. Udført og mærket hos Botium. (2)
Litteratur: Mike Rømer: “9006 Dage med design”. Side 83.
Brugsslitage. Ridser og mærker.
Vurdering