2445/​903

Jens Lyngsøe

Sofabord af massiv fyrretræ. Udført for Anton Dam, København. H. 45. L. 120. B. 119.

Fremstillet af nedrivningstømmer fra meget gamle bygninger, f.eks. det gamle blå- og gule pakhus ved Toldboden i København der kan dateres til 1700-tallet.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og tørrevner.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?