2148/1005
Svensk design
Standerlampe med justérbar stamme af kobber og birk. Fod af macassar, sortlakeret træ og mahogni. Skærm af flet. Udført 1930'erne. H. 160.
Almindelig brugsslitage. Ridser, mærker og hak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag