Hugo Liisberg (f. København 1896, d. Hillerød 1958)
To figurer af stentøj modelleret i form af kanin og antilope. Dekoreret med brun glasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Saxbo. H. hhv. 9,5 og 10,5. L. hhv. 14 og 10. (2)
Antilope med reparation ved afslag på ene horn/øre.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
14 bud