2142/​831

Hugo Liisberg (f. København 1896, d. Hillerød 1958)

To figurer af stentøj modelleret i form af kanin og antilope. Dekoreret med brun glasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Saxbo. H. hhv. 9,5 og 10,5. L. hhv. 14 og 10. (2)

Antilope med reparation ved afslag på ene horn/øre.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

460 DKK

14 bud

(Autobud) 460 DKK
440 DKK
(Autobud) 420 DKK
400 DKK
380 DKK
360 DKK
340 DKK
320 DKK
300 DKK
290 DKK
280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK