2416/803
Henning Hans Christian Hansen (f. Avedøre 1899, d. 1958)
Tre udendørs lamper, heraf to væglamper af patineret jern. Skærme af emaljeret jern. Indvendig skærm af glas. Væglamper: H. 35. L. 56. (3)
Formgivet for KB Hallen 1937–38.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, skævheder og afskalninger. Rust og nogle møtrikker mangler. En lampe mangler stel. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag