1951/​808

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3,6/2,5”. Bordlampe af bruneret messing. Dukolakeret fod. Fatningshus og afbryderhus af brun bakelit. Overskærm af gul og hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen.

Fatningshus fremstår senere udboret og monteret med trykknapafbryder. Mindre skævheder. Uoriginal topskrue. Ridser, mærker og afslag i lakken. Mellem og underskærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 17. december 2019

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

2.500 kr.

22 bud

2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
(Autobud) 1.500 kr.
1.450 kr.
(Autobud) 1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.