1951/808
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,6/2,5”. Bordlampe af bruneret messing. Dukolakeret fod. Fatningshus og afbryderhus af brun bakelit. Overskærm af gul og hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen.
Fatningshus fremstår senere udboret og monteret med trykknapafbryder. Mindre skævheder. Uoriginal topskrue. Ridser, mærker og afslag i lakken. Mellem og underskærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag
22 bud