915/​14

Emil Bærentzen (f. København 1799, d. sst. 1868)

Portræt af Natalie Clotilde Septima Ryge (1819–1895) i hvid kjole med stort bredt bånd om livet Hun står i den røde stue. Den ene hånd hviler på en bog, den anden holder om en halskæde. Sign. på blændrammen Bærentzen. Olie på lærred. 118×88. Damborg hjørnebobinetramme med etiket.

Hun var gift to gange, først i 1842 med Frederik Christian Jospeh Ludvig Ahlefeldt-Laurvigen (1809–1841) og derefter med Valdemar Greve Holck (1818–1900).

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK