Foto endnu ikke klar
1514/​1621

To vaseformede hovedvandsæg, det ene prydet med 13 røde glasflusser, oval fod med balsamgemme, punslet med ejerinitialerne CC Boe GPD Seem 1848, mester Julius Ludvig Georg Rühle, borgerskab Horsens 1862–1889, det andet indvendigt forgyld, prydet med to røde glasflusser, på firkantet fodstykke med balsamgemme, punslet med ejerinitialerne (A?)MRN(S?)D, mester Niels Schouw Svendsen, Hobro 1842–1891. H. 10 og 9,5 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Horsens æg: En glasflus mangler, en med afslag. En side med gennembrydning, låg med lille reparation, topkant med manglende “søm”. Stamme muligvis med reparation.

Varia, 2. april 2015

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK