2006/897
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290S”. Skammel med stel af eg, løs epedahynde betrukket med violet uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk. Én tremme repareret / limet.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud