“Musselmalet” lågkrus af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, monteret med låg af sølv isat flere mønter heriblandt Frederik III, speciedaler 1664 CH, H 66A. Låg stemplet for to mestre, hhv. Bendix Aagesen Lund, København 1703 samt utydelig mesterstempel, København 1717. Den Kongelige Porcelainsfabrik, 19. årh.s begyndelse. H. 19,5 cm.
Hank med flere reparationer. Låg sammensat. Fremstår med alders- og brugsslitage. Fremstår med alders- og brugsslitage.
164145 |