2440/​184

“Musselmalet” lågkrus af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, monteret med låg af sølv isat flere mønter heriblandt Frederik III, speciedaler 1664 CH, H 66A. Låg stemplet for to mestre, hhv. Bendix Aagesen Lund, København 1703 samt utydelig mesterstempel, København 1717. Den Kongelige Porcelainsfabrik, 19. årh.s begyndelse. H. 19,5 cm.

Hank med flere reparationer. Låg sammensat. Fremstår med alders- og brugsslitage. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

15 bud

1161238 3.600 DKK
164145 3.400 DKK
1161238 (Autobud) 3.200 DKK
164145 3.000 DKK
1161238 (Autobud) 2.000 DKK
164145 1.950 DKK
1161238 1.900 DKK
825375 1.850 DKK
1161238 1.800 DKK
825375 1.750 DKK
1161238 1.700 DKK
825375 1.650 DKK
1161238 1.600 DKK
825375 1.550 DKK
164145 1.500 DKK