Patrick Nordström, tilskrevet (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
Edith Sonne, tilskrevet (f. 1910, d. 1993)
Nils Thorsson, tilskrevet (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Gerd Bøgelund, tilskrevet (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Tre små vaser og en lille skål af stentøj. Dekoreret med hhv. okseblodsglasur med lysegrønne elementer, blåhvid og gråblå glasur, transparent lysegrøn glasur og mørkeblå glasur med grønne elementer. Vase med blå glasur sign. monogram for Patrick Nordström. S145. Kgl. P. H. 5. Diam. 4,2. Vase med okseblodsglasur sign. monogram for Nils Thorsson samt L. Kgl. P. H. 9,5. Firsidet vase med indridset reliefdekor. Sign. Sonne, udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 6. B. 7. D. 6,5. Skål med bladdekor sign. 16. H. 4,4. Diam. 6,7. (4)
Enkelte overfladeridser og mærker. Gerd Bøgelund, tilskrevet: Kant med et par små brændingsrevner under glasuren.
Moderne kunst og design, 3. september 2024