Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
Skitse til murstensskulptur. Usign. Gouache og oliepastel på papir. Bladstørrelse 85×118.
Proveniens: Skitse til Karlsruhe Universität, Falkultät für Informatik, Am Fasanengarten Karlsruhe. Opført 1990. Litteratur: En tilsvarende skitse kan ses i: Lars Morell: “Per Kirkeby bygningskunst”, 1996, s. 316–317.
Undersøgt i ramme. Papiret med flere bløde folder.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
12 bud